Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Mieć wyobraźnię miłosierdzia - 2015/2016

Czcionka: A A A

  1. „Pomocna dłoń dla Szymusia”
  2. Wycieczka integracyjna na Liwocz
  3. „Tak niewiele potrzeba aby dać odrobinę radości”
  4. Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja
  5. Szybka lekcja asertywności
  6. Noworoczny koncert „Bóg się mamo nie pomylił...”
  7. Śladami Mędrców
  8. Spotkanie z podopiecznymi Domu Dziecka
  9. Paczka pod choinkę
  10. Noc wigilijna ze świętym Mikołajem
  11. Lokomotywa „Dla takiej chwili warto żyć”
  12. Bal Wszystkich Świętych

„Pomocna dłoń dla Szymusia”

„Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa, żeby pójść inną drogą i raz jeszcze spróbować. Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń, złapać pociąg ostatni i dojechać do marzeń”.

   Sobotni koncert „Bóg się mamo nie pomylił” był takim pociągiem, w którym znaleźli się pasażerowie nieprzypadkowi. Pociąg z napisem „Wszystkie Dzieci Nasze Są” zatrzymuje się na różnych stacjach, jedni wsiadają bez zastanowienia, inni tylko pomachają życzliwie, ale są i tacy, którzy czekają tylko, aby pociąg ten się wykoleił. Dzięki takim ludziom jak Członkowie Stowarzyszenia i wszyscy Ci, którzy, tak jak w sobotę, otworzyli swoje serca na potrzeby innych, pociąg ten wciąż jedzie, spełniając niejedno marzenie.
   Kiedy matka trzyma w rękach swoje nowonarodzone dziecko, w jej głowie tworzy się film z jego życia. Widzi roześmianą buzię, biegającego szkraba, wyobraża sobie jego pierwsze słowa, pierwsze kroczki... Ale, życie ma dla niego inny scenariusz. Pojawia się choroba. Co myśli matka? Jak to nie będzie słowa mama? Nie zobaczę pierwszych kroków mojego dziecka? Co teraz będzie?
   Rozpacz, łzy, załamanie to naturalna reakcja. A gdzie nadzieja? Sama nadzieja nie wystarczy, potrzebna jest ludzka życzliwość i pomocna dłoń. Tak jak śpiewała Sylwia w piosence: „Bóg się Mamo nie pomylił!”. Wie to Mama i wie Tata, którzy z miłością i często ze łzami w oczach walczą o swoje dziecko. Tak jak Rodzice Szymusia, dla którego zorganizowany był sobotni koncert.
   A był to koncert niezwykły. Połączył ogromną radość z sukcesu wolontariuszy z ZSP w Olszynach, którzy wygrawszy w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, wyjeżdżają na pielgrzymkę do Rzymu, z sukcesem estradowym Aniołków ze Stowarzyszenia: Sylwii, Marysi Asi ,Kasi. Na scenie wystąpili również młodzi, utalentowani ludzie, uczniowie szkół muzycznych, Paulina Mikos, Jakub Tocki z Jasła, Dawid Kita z Kowalowej dla których ich talent jest darem, którym chcą dzielić się z innymi. Wszelkie oczekiwania przeszła licytacja dzieł malarskich, rękodzieł, darów serca - zebrani goście wyłożyli blisko 10 tysięcy zł! Do tego jeszcze rozprowadzono cegiełki za kwotę 3 tysięcy zł.
   Wszystko to odbywało się w niezwykle miłej, rodzinnej atmosferze. Goście bawili się do rana przy dźwiękach muzyki fantastycznego zespołu „GROMY” i przy suto zastawionych stołach. Smakołyki na biesiadę przygotowali w dużej mierze Rodzice Wolontariuszy, wyjeżdzających do Rzymu. Jak zwykle sprawy organizacyjne spoczęły na barkach członków stowarzyszenia, którzy mimo zmęczenia nie tracili uśmiechów na twarzach. Na spotkanie przybyli Ci, którzy chcieli naprawdę pomóc.
   Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Sobotnie spotkanie było więc spotkaniem Wielkich Ludzi.

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Wycieczka integracyjna na Liwocz

   21 maja 2016 roku w wyjeździe integracyjnym na Górę Liwocz uczestniczyli podopieczni ze Stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są” z rodzicami, uczniowie z ZSP w Olszynach i Jodłówki Tuchowskiej oraz wolontariusze.
   Dojazd do najwyższego wzniesienia na Pogórzu Ciężkowickim już na początku był dużą atrakcją, której towarzyszyły stacje drogi krzyżowej.
   W Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju w Liwoczu odbyła się msza św. w której przewodniczył ks. Gerard Stanula.
   Wspólne wyjście na platformę widokową i przepiękny widok na dolinę Wisłoki i miasto Jasło zachwyciło wszystkich.
   Przy pomniku Jana Pawła II oraz całorocznej szopce chętnie wykonywano zdjęcia. Czas wyjazdu umiliło wspólne biesiadowanie, grillowanie jak również spacer po wzgórzu porośniętym lasem.
Upamiętniając ten miły czas wszyscy przystąpili do grupowego zdjęcia.
   Głównym inicjatorem wyjazdu była prezes Barbara Duran, za co serdecznie dziękujemy.

Zobacz: zdjęcia

Witkowska Monika

do góry


„Tak niewiele potrzeba aby dać odrobinę radości”

Od 22-25 maja 2016 odbyła się w Tarnowie XII Międzynarodowa Spartakiada Młodzieży Niepełnosprawnej „Europa bez barier” uczestnikami była młodzież z Ukrainy, Węgier, Słowacji, Białorusi i Polski. Wśród zawodników byli również podopieczni ze Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” ze swoimi aniołami - uczniami z ZSP w Olszynach i Jodłówki Tuchowskiej.

Ideą przewodnią spartakiady było przełamanie barier, także w relacjach pomiędzy osobami których los nie doświadczył i osobami niepełnosprawnymi. W programie oprócz sportowej rywalizacji, odbywały się zajęcia integracyjne artystyczno-manualne i rekreacyjne. Uroczyste zakończenie spartakiady odbyło się 25 maja w auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, wszystkie drużyny zostały uhonorowani medalami, pucharami, upominkami i dyplomami.

Ostatnim punktem imprezy były występy grup tanecznych VOICE z Tuchowa, Dąbrowy Tarnowskie, gwiazdy muzyki Dance ZA-NO-ZA oraz podopiecznych ze Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”. Marysia Witek swoim występem „Takiego Janicka” podbiła serca całej publiczności.

Kolejny raz okazuje się że integracja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna, ponieważ tworzy się szczególna więź, rodzice doceniają wysiłek swoich dzieci, a gdy coś się im udaje nabierają jeszcze większej wiary, że warto to robić.

To są niesamowici młodzi sportowcy „tak niewiele potrzeba, aby dać odrobinę radości”.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Duran

Spartakiada, która odbyła się 25.05.2016 r. pod hasłem „Europa bez granic” dała mi dużo do zrozumienia. Było tam wiele dzieci niepełnosprawnych z różnych państw. Ale wszystkie bez względu na to czy bardziej, czy mniej niepełnosprawne razem bawiły się świetnie. Dyskoteka, która została zorganizowana na koniec spartakiady pozwoliła nam i dzieciom niepełnosprawnym się zintegrować i zobaczyć, że dzieci niepełnosprawne też są ludźmi bez względu na rodzaj choroby, która ich dotyka. Powinniśmy tak jak dzieci niepełnosprawne chwytać każdą chwilę z naszego życia i wykorzystać ją w 100% - Weronika Dziuban.

24 maja miałam przyjemność uczestniczyć w XII Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej „Europa bez granic”. Było to wielkie wydarzenie nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych ale i dla nas - wolontariuszy. Całe spotkanie rozpoczęła swoim pełnym energii śpiewem - Marysia. To cudowne że dzieci niepełnosprawne mogły pokazać swoje umiejętności, talenty. Podczas robienia tego, co kochają na ich twarzach gości miły, ciepły uśmiech, który na długo pozostaje w sercach. W wolontariacie jestem dopiero rok, ale tę działalność planuję kontynuować przez kolejne lata. Na ręce dzieci niepełnosprawnych wręczony został puchar. Podczas występów zaproszonych grup tanecznych nasi podopieczni nie chcieli wypaść gorzej. Stworzyli wspaniałą grupę w składzie: Marysia, Jakub, Karol i dzielili się swoim swoją energią, tańcem z całą salą robiąc przy tym konkurencje świetnie przygotowanym tancerzom. Na pewno pozostawili po sobie ślad, którego tak łatwo nie da się zapomnieć. Dzieci niepełnosprawne są niesamowite, gdyż pomimo choroby otwierają się na innych, samo patrzenie na nie sprawia, że zapominamy o troskach i skupiamy się na miejscu i czasie, w którym jesteśmy. To spotkanie nauczyło mnie, że należy otwierać się na ludzi. „Europa bez barier” - takie było hasło tej spartakiady. Wystarczyło poświecić trochę czasu, żeby pomóc innym. Potrzebują tak niewiele a dają tak dużo - Karolina Niziołek.

do góry


Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja

Ideą Światowych Dni Chorego, które ustanowił Jan Paweł II jest uwrażliwienie wszystkich instytucji działający na rzecz służby zdrowia na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, dowartościowania cierpienia w wymiarze ludzkim i duchowym, włączeniu w duchowieństwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich oraz popieranie zaangażowania w wolontariat.

11 lutego 2016 wolontariusze ZSP z Olszyn odpowiedzieli na Orędzie Papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J2,5.). Po zajęciach szkolnych wyruszyła armia wolontariuszy do domów ludzi obłożnie chorych. Jakież to było miłe i niesamowite spotkanie integracyjne. Osoby chore, przykute do łóżka wyciągały do nas swoje spracowane ręce aby nas przytulić, niejedna łezka ukradkiem została przez nas ocierana. Chorzy modląc się i łącząc swoje cierpienie z cierpiącym Panem Jezusem starając się brać swój krzyż także, wtedy, gdy jest ciężki, trudny i niepojęty. W Roku Miłosierdzia należy pamiętać o trosce wobec chorych i niepełnosprawnych, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi potrzebującymi Bożego Miłosierdzia.

Jestem zbudowana postawą naszych uczniów którzy, jak aniołowie stają się sługami miłosierdzia i niosą je potrzebującym.

„Nadzieja i dobre serce zawsze są mile widziane, takie gesty dla nas wiele znaczą” - mówią osoby opiekujące się chorymi.

Opiekun wolontariatu Barbara Duran

„Dla mnie to wydarzenie było wielkim przeżyciem, ponieważ nie na co dzień mam styczność z osobami starszymi i chorymi. Ich wzruszenie oraz radość jaką czerpali z naszych odwiedzin była niesamowita. Starsze osoby mimo swojej choroby mają w sobie tyle sympatii, ciepła i dobra, że trudno to opisać”

Dominika Dziuban

do góry


Szybka lekcja asertywności

   9 lutego 2016 r. w ZSP w Olszynach odbyło się spotkanie integracyjne wolontariuszy z Olszyn, Jodłówki Tuchowskiej oraz podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej.

   Na początku zorganizowane były warsztaty dotyczące asertywności. Poznaliśmy podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” oraz ich wychowawcę. Młodzież opowiedziała nam o sobie, o swoich zainteresowaniach. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, jak wspaniała panuje między nimi atmosfera. Pozornie wydawałoby się, iż podopieczni takiej placówki będą bardzo zamknięci w sobie, natomiast okazało się, że są bardzo otwartymi i pozytywnymi ludźmi. Swoich wychowawców traktują nie jak obcą osobę, ale jak przyjaciela. Do swojego opiekuna zwracają się „Wujku”, co pokazuje, że mają do niego ogromne zaufanie. Na warsztatach rozmawialiśmy o asertywności, o tym, by mówić „nie”, gdy ktoś zmusza nas do czegoś, czego nie chcemy zrobić, co jest wbrew naszym zasadom. Omawialiśmy wiele sytuacji, gdy jesteśmy pod presją otoczenia, kiedy boimy się sprzeciwić. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że alkohol, papierosy, czy narkotyki są bardzo szkodliwe i nie warto ulegać „znajomym”, którzy namawiają nas do złego.
   Drugą częścią tego spotkania była dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawiliśmy. Spędziliśmy czas na tańcu i zabawach grupowych przy dobrej muzyce i wspaniałej atmosferze.

   Spotkanie to było bardzo ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy bliżej poznać podopiecznych placówki i ich opiekunów. Podczas tej zabawy panowała świetna atmosfera i wszyscy dobrze się bawili. Karnawał zakończyliśmy bardzo pozytywnie.

Karolina Niziołek

do góry


Noworoczny koncert „Bóg się mamo nie pomylił...”

30 stycznia w Wiejskim Domu Ludowym w Ołpinach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Stowarzyszenie „Wszystkie Dzieci Nasze Są” nauczyciele i wolontariusze z ZSP w Olszynach zorganizowało koncert noworoczny „Bóg się mamo nie pomylił” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz wychowanków z placówki opiekuńczo-wychowawczej. W uroczystości wzięli udział goście, dzieci i młodzież niepełnosprawna, rodzice, nauczyciele, wolontariusze, społeczność Ołpin, Olszyn i najbliższych okolic. Celem spotkania była integracja osób niepełnosprawnych z naszych okolic z wolontariuszami, okazja do wspólnej zabawy, poznanie siebie i przede wszystkim otwarcie się na drugiego człowieka.

Koncert rozpoczęła Sylwia Niziołek śpiewając piosenkę, którą wzruszyła wszystkich do łez „Bóg się mamo nie pomylił”, Maja Witek pełna energii zaśpiewała pastorałki, dalszą część koncertu urozmaicili wolontariusze z Ołpin, Olszyn, Jodłówki Tuchowskiej, Szerzyn włączając się do wspólnego śpiewu i grze na instrumentach. W końcu nadszedł czas na poczęstunek i wspólną zabawę taneczną, którą prowadził DJ Mateusz Zając z Rzepiennika Biskupiego. Niespodzianką wieczoru była Kapela Ołpińska przygrywająca kolędy, pastorałki oraz piosenki biesiadne. W czasie zabaw animacyjnych prowadzonych przez wolontariuszy, rodzice mieli okazje na sprawy organizacyjne oraz wspólne pogawędki.

„Dzięki takim spotkaniom dzieci i osoby niepełnosprawne czują się szczególnie doceniane i kochane. Bycie razem w tym szczególnym czasie jest bowiem najważniejsze” - mówią rodzice.

Serdecznie dziękujemy pracownikom WDK Ołpiny i wszystkim którzy włączyli się w przygotowanie spotkania, które jak się okazało, było doskonałą okazją na integrację środowisk niepełnosprawnych i ich bliższe poznanie.

do góry


Śladami Mędrców

Ludzie szukają ludzi. Niektórzy pokonują duże odległości, aby z kimś się spotkać. Podejmują wiele trudności i niewygód, aby móc zobaczyć wytęsknioną osobę. Podobnie postępowali Mędrcy ze Wschodu, których spotykaliśmy na kartach Ewangelii, spotkanie ze Świętą Rodziną było wydarzeniem serdecznym i pełnym miłości.

Podobne spotkanie odbyło się 6.01.2016 dla Wolontariuszy i podopiecznych ze Stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są” w budynku GOK Rzepiennik Suchym. Gościem specjalnym był ksiądz Gerard Stanula z Liwocza, który w asyście dzieci sprawował Mszę Świętą i wygłosił poruszające Słowo Boże. Po Mszy Świętej w świątecznej atmosferze dzieci i wolontariusze przygotowali świąteczny program artystyczny. Rodzice byli wzruszeni jak i zachwyceni występami swoich dzieci.

Następnie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i członków stowarzyszenia uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni poczęstunkiem. Przy kawie i herbacie rodzice mieli dobrą okazję na wspólne rozmowy, wymianę poglądów ludzi, którzy na co dzień spotykają się z podobnymi barierami.

Dziękujemy pracownikom GOK w Rzepienniku Suchym i wszystkim którzy chętnie zaangażowali się w przygotowanie noworocznego spotkania.

Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu

do góry


Spotkanie z podopiecznymi Domu Dziecka

   10 grudnia 2015 r. odbył się wyjazd do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego „Promyk” w Rzuchowej. Po raz kolejny wolontariusze z Olszyn oraz Jodłówki Tuchowskiej mogli spotkać się z dziećmi, by z nimi porozmawiać oraz miło spędzić czas.
   Gdy przyjechaliśmy do Rzuchowej, najpierw przywitaliśmy się z dziećmi i ich wychowawczyniami. Zaraz po wejściu do ośrodka zauważyliśmy, jak wspaniała panuje tam atmosfera. Czuć było serdeczność, dobro oraz świetny kontakt pomiędzy podopiecznymi. Wszyscy bardzo miło nas przyjęli z entuzjazmem i ogromnymi uśmiechami na twarzach, po czym zaprosili nas na poczęstunek. Wolontariusze przygotowali słodkie upominki dla dzieci, które zostały im wręczone podczas tego wyjazdu. Po oprowadzeniu nas po ośrodku przyszedł czas na warsztaty z dziećmi, na których część z nich przy pomocy wolontariuszy malowała obrazy na plakatach, a druga grupa zajęła się ozdabianiem styropianowych bombek metodą decoupage. Podczas pracy wolontariusze mogli poznać dzieci, porozmawiać z nimi, poświęcić im swoją uwagę i razem stworzyć obrazy czy też bombki. Pytając, czy podoba im się takie zajęcie, wszyscy odpowiadali, że tak; byli zachwyceni swoją pracą. Po skończonych warsztatach nadal spędzaliśmy czas z dziećmi na rozmowie i zabawie. Kolejno zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i przyszedł czas na piosenki. Mogliśmy wysłuchać kilku utworów w wykonaniu Sylwii Niziołek oraz dzieci z ośrodka. Następnie pożegnaliśmy się i wróciliśmy do swoich domów.
   Wyjazd ten był wspaniałym doświadczeniem, gdyż mogliśmy poznać tak fantastyczne dzieci, spędzić z nimi czas, porozmawiać. Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, jak wiele daje nam wolontariat i uczestniczenie w takich spotkaniach. Znów udowodniliśmy sobie, że czas, uwaga, rozmowa z drugim człowiekiem może znaczyć dla niego tak wiele, kiedy dla nas to tylko mały gest.

Wrażenia wolontariuszek:

„Wyjazd do Domu Dziecka w Rzuchowej był ciekawym przeżyciem. Mogłyśmy poznać dzieci, pobawić się z nimi i zobaczyć jak wygląda Dom Dziecka. Wszystkie prace jakie wykonałyśmy z dziećmi były fajnym pomysłem na zabawę, mogłyśmy sprawić, że na ustach dzieci pojawił się uśmiech. Mimo tego, że każde z tych dzieci ma swoją historię, przeżycia to panuje między nimi miła, rodzinna atmosfera. Dzieci w Domu Dziecka są bardzo ciche, skromne, zabawne jest ich tak wiele, ale mimo tego potrafią się świetnie dogadywać. Jesteśmy szczęśliwe, że miałyśmy możliwość odwiedzenia Domu Dziecka, już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty.”

„W dniu 10 grudnia br. mieliśmy możliwość doświadczyć w przeciągu paru godzin życia codziennego dzieci z Domu Dziecka w Rzuchowej. Podopieczni Domu Dziecka wraz z wolontariuszami ze stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasze Są malowali plakaty, parę minut przed wyjazdem mogliśmy wysłuchać śpiewu Sylwii Niziołek z Szerzyn oraz najmłodszych dzieci z Rzuchowej.”

Karolina Niziołek

do góry


Paczka pod choinkę

   Już na początku grudnia w świąteczny klimat wprowadził nas Mikołaj, rozdając prezenty dzieciom i osobom niepełnosprawnym w naszej szkole. Przez kilka tygodni uczniowie idąc za przykładem świętego, zbierali artykuły spożywcze, słodycze, zabawki, przybory szkolne, aby obdarzyć miłą niespodzianką tych którzy jej potrzebują.

   Zainspirowani działalnością charytatywną po raz pierwszy uczniowie zainicjowali akcję „Paczka pod choinkę”. Ideą akcji było przygotowanie przez wolontariuszy, dzieci i nauczycieli, bożonarodzeniowych prezentów, które dostarczone zostały do najbardziej potrzebujących rodzin z naszej miejscowości.

   Poprzez akcje charytatywne, niesienia pomocy tym, którzy bardzo jej potrzebują, uczymy się empatii i wrażliwości. Możemy pokazać, że mając niewiele, też można dawać oraz dać sposobność do aktywności charytatywnej. Dziękujemy wszystkim za okazane serce.

Organizatorzy: Szkolne Koło Wolontariatu

do góry


Noc wigilijna ze świętym Mikołajem

   5 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Olszynach obchodziliśmy wigilię ze św. Mikołajem oraz Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Była to kolejna fantastyczna okazja, by spotkać się z dziećmi niepełnosprawnymi oraz ich rodzicami.

   Tę wspaniałą uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. katechety Marcina Kiliana, który podczas homilii przybliżył nam postać św. Mikołaja. Kolejno mogliśmy obejrzeć przedstawienie przygotowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Następnie do dzieci przyszedł długo wyczekiwany św. Mikołaj, który porozmawiał z nimi i wręczył każdemu prezent w postaci słodyczy i pierniczków przygotowanych przez wolontariuszy. Widząc szczęście dzieci, na twarzach wszystkich obecnych malowały się uśmiechy. W tym czasie dla przybyłych gości został przygotowany słodki poczęstunek ufundowany przez Delikatesy Centrum w Ołpinach. Po rozdaniu prezentów mogliśmy zobaczyć taniec wykonany przez nasze wolontariuszki. Kolejno, z racji, iż obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, każdy, kto należy do wolontariatu otrzymał od dyrekcji szkoły dyplom uznania oraz słodki prezent. Następnie mogliśmy wysłuchać piosenek w wykonaniu Sylwii, Mai oraz Pauliny. Po skończonych występach wszyscy wolontariusze wraz z dziećmi niepełnosprawnymi zatańczyli poloneza oraz taniec belgijski. Później odbyły się zabawy i warsztaty z panią Joanną Bąk - fotografem, poetką i dziennikarką, która wraz z dziećmi przy pomocy wolontariuszy stworzyła animację oraz obrazy malowane na zdjęciach. Natomiast dla rodziców zostało zorganizowane spotkanie z psychologiem - panią Agatą Brach. Powoli ta wspaniała uroczystość dobiegła końca i wszyscy rozeszli się do swoich domów.

   Po raz kolejny mogliśmy przeżyć tak niezwykłe chwile i spotkać się z dziećmi niepełnosprawnymi oraz ich rodzicami. Widząc uśmiechy na ich twarzach każdy jeszcze bardziej utwierdza się w przekonaniu, że to ma sens. Widać, że mały gest z naszej strony może tak bardzo uszczęśliwić drugą osobę.
   „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi..”

Zobacz: zdjęcia

Karolina Niziołek

Wolontariusze o Wigilii ze Świętym Mikołajem

W sobotę spotkaliśmy się na Mikołaju dla dzieci niepełnosprawnych. Wszyscy dobrze się bawili. Dzieci dostały od świętego Mikołaja prezenty, miały również okazje uczestniczyć w warsztatach z panią Joanną Bąk, podczas których wykonali animacje poklatkowe. Był to miło spędzony czas, a dla mnie jako nowicjusza była to dobra okazja do zdobycia nowych doświadczeń.

Patrycja Mikrut

Dnia 5 grudnia po raz już drugi spotkaliśmy się na wieczorze wigilijnym. Cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć, pomagać Mikołajowi w rozdawaniu prezentów, zobaczyć radość wszystkich dzieci. Na każdym spotkaniu zaangażowanie w wolontariat rośnie we mnie coraz bardziej. Wszystkie spotkania są szczególne ale to, które odbyło się w sobotę było najszczególniejsze, ponieważ wolontariusze mieli również swoje święto. Również warsztaty z Panią Joanną były szczególnym wydarzeniem dla dzieci niepełnosprawnych, ponieważ mogły pokazać swój własny talent to jak malują i jaką mają wyobraźnię. Myślę, że ten wieczór dla wielu z nas będzie niezapomniany i jeszcze wiele razy przeżyjemy tak wspaniałe chwile w świetnym gronie rodziców, wolontariuszy i dzieci niepełnosprawnych.

Weronika Dziuban

Sobotnie spotkanie było bardzo fajne. Podczas niego spędziłam bardzo miło czas mogłam pobawić się z dziećmi, oraz spędzić czas w towarzystwie wolontariuszy. Atmosfera, która panowała podczas tego spotkania była wyjątkowa. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym sobotnim wieczorze mam nadzieję, że okazje do tak miłego spędzania czasu i niesienia pomocy innym powtórzy się jeszcze nie raz.

Patrycja Olkiewicz

do góry


Lokomotywa „Dla takiej chwili warto żyć”

W dniu 23 listopada 2015 w teatrze L. Solskiego w Tarnowie podopieczni ze stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” rodzice, opiekunowie, Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś z żoną Teresą oraz Dyrektor ZSP Stanisław Kozioł mieli okazję spędzić czas z postaciami, które zamieszkują karty klasyki literatury dziecięcej. Dzięki Reżyserowi Mariuszowi Szafarzowi niesamowite dziewczyny mogły wystąpić na scenie teatru wraz z aktorami.

Kiedy rozbłysły światła reflektorów pojawiła się lokomotywa z konduktorem, który przedstawił Maję i Sylwię, które zaśpiewały piosenki pt. „Ruda tańczy jak szalona” zespołu CZADOMAN oraz „Bóg się mamo nie pomylił” Bernadety Kowalskiej. Efektom świetlnym towarzyszyła muzyka oraz śpiew dzieci co podobało się wszystkim. Gra aktorów pełna swobody i naturalności wywołała u wszystkich uśmiech na twarzach i radość w sercach. Aktorzy zabrali nas w podróż bajkową z J. Tuwimem, M. Konopnicką, J. Brzechwą oraz A. Fredro. To przedstawienie pozostanie na długo w naszej pamięci, jak powiedziała mama Marysi „Dla takiej chwili warto żyć”.


Spektakl „Lokomotywa” - Stowarzyszenie „Wszystkiego Dzieci Nasze Są” - realizacja TuchowTV

Barbara Duran, Prezes stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”
oraz Łukasz Dziuban kl. I gimnazjum

do góry


Bal Wszystkich Świętych

„Wszyscy święci balują w niebie,
Złoty sypie się kurz(...)

W niebie dzisiaj wszyscy, wszyscy święci mają bal
W niebie dzisiaj wszyscy, wszyscy święci mają bal”

14 listopada 2015 r. w sali GOK-u w Rzepienniku Suchym wszyscy święci mieli bal. Stowarzyszenie „Wszystkie dzieci nasze są” po raz kolejny stanęło na wysokości zadania i listopadową zadumę nad przemijaniem zamieniło w radosne święto wszystkich ludzi o szczerym i otwartym sercu.

Spotkanie zostało przygotowane w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, realizowanego w Zespole Szkól w Olszynach. Do współpracy zaproszono uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Suchym, a gospodarzem balu był Gminny Ośrodek Kultury.

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Proboszcza Henryka Chlipały. Po Mszy mogliśmy obserwować barwny korowód tańczący w rytm poloneza. I tak obok Świętych w fantastycznych kostiumach kroczyli Święci Rodzice, Wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia.

Fotografie: http://rzepiennik.info/swieci-usmiechnieci/

Okazuje się po raz kolejny, że:

Taki duży, taki mały, może świętym być...
Taki gruby, taki chudy, może świętym być...
Taki ja i taki ty może świętym być...
Taki ja i taki ty może świętym być...

I wcale nie trzeba mieć aureoli, wystarczy poświęcić wolny wieczór, zrezygnować z filmu, meczu czy fitnessu, wyłączyć komputer, przerwać grę, zrezygnować z randki, umyć jedno okno mniej, nie dokończyć sprzątania podwórka...

Wystarczy zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, przecież to mogę być ja albo moje dziecko, ktoś mi bliski... Dziś jestem piękny, zdrowy, młody i bogaty, a jutro może będę potrzebować pomocy...

Jestem pełna podziwu dla tych wszystkich, którzy z takim zaangażowaniem i radością włączają się w działalność Stowarzyszenia. Po całym tygodniu pracy, poświęcają swój wolny czas po to, aby zobaczyć uśmiech na ustach Rodziców i wypieki na twarzach dzieci. Ta wielka Rodzina jaką jest Stowarzyszenie naprawdę żyje, działa, przyciąga i zaraża dobrocią. I to ma sens.

mgr Bożena Brzęczek

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk